Velikonoce v Syslovicích

06. 03. 2008 | † 30. 09. 2015 | kód autora: qCo
Dobrého dne přeji, ano, jak již předpokládáte, je zde váš hrdina Alfonc a dnes si povíme něco o Velikonočních svátcích, jistě jste již toto sousloví někdy slyšeli, ale jistě jste neslyšeli o tom, jak je prožíváme u nás.

Jak jistě víte, téměř vždy se dává na stůl velikonoční beránek který se peče ze sladkého těsta a polévá se čokoládou, ale u nás máme velikonočního sysla a zde máte stručný recept:
Ingredience:
1 středně velký a středně ochlupený sysel
olej
velkou pánev
vejce, hl. mouka, strouhanka
Prac. postup:
Chytíme sysla do sítě a uštědříme mu pár pohlavků do zátylku, tím by se měl přestat vzpouzet, pokud bude vaše útoky absorbovat, tak nezbívá nic jiného, než vzít pkno z plotu a udělat pořádný velikonoční výprask, ale samozřejmě do zátylku, když sysel bude imunní i na tento druh útoku, můžete na něj použít trojobal ihned, ale nebudeme předbíhat...
Nyní položivého sysla naklepeme, nejlepší způsob je chytit sysla za zadní tlapy a poté s ním hlava nehlava mlátit o okolí, jestliže máte pravého sysla a ne syslici, můžete jej naklapat i za něco jiného, pokud máte syslici, můžete jí naklepat zevnitř, což mi připomíná, že jsem se dlouho nedíval na svůj oblíbený film - Páření syslů afrických- tento film je ke stažení na adrese http://www.asp.asportal.cz/clanky/kurva_sysel.html...a nyní zpátky k receptu
Po tomto naklepání vezmeme cukajícího se sysla za hřbet a hodíme ho do pytle z hladkou moukou, posléze vyklepneme pár vajec do kádě a vhodíme do nich budoucí velikonoční oběd, až se zcela naloká vajec čapneme ho a pořádně ho obalíme ve strouhance. Jestli se z toho sargofágu budou ozívat bolestné skřeky, ignorujte je a vězte, že po dalším zpracování budou mít útrum.
Hnedle po sléze rozpalte na velké železné pánvy olej do ruda, poté opatrně(abychom se neopařili) vložíme sysla do rozžhaveného oleje a vyčkáme, až se sysel přestane zmateně cukat, cukání může trvat nanejvíš 10 vteřin.
Podávání:
Vyjměte sysla z oleje a mocným švihem jím mrskněte o talíř, tímto je syslův osud již na dobro zpečetěn. Podáváme s chlebem se sádlem a vždy teplé. K tomuto pokrmu se nejvíce hodí čerstvý syslí mošt.

Teď již k samotnému koledování. Vytrhneme to nejsilnější nebo nejpružnější prkno z plotu, nejlépe ze sousedovic. Toto prkno ověnčíme několika stužkami a připevníme pár hřebíků a kousek ostnatého drátu, takto vzniklý bič můžeme aplykovat na různé osoby různýmy způsoby, ale nejlepší je využít ho o Velikonocích. Koledovat chodíme vždy celá vesnická partička po hromadě. Já jedu v čele na ještě nesnězeném syslovi. Utvoříme klín nebo rojnici, dle šířky ulice. Sysly barevně pomalujeme a práskáme je vzniklým bičem do slabin, aby jeli rychleji, jednou jsem tímto způsobem předjel důchodce s nákupem (jak řekl Koubek Důchod z nákupcem :-D ). Při projížďce městem zpráskáme několik potulných selek a jiných potulných žen. Po té zvoníme u různých domů, jestliže neotevírají, vydráždíme sysly a pošleme je na stodoly, kůlny a samotné bytové jednotky neslyšících majitelů. Toto velikonční rabování zakončíme v kiosku U Vetešníka, nakoupíme alkoholické syslí mléko a opijeme se za rohem, chvíli na to se začneme práskat všichni mezi sebou nebo pořádáme syslí souboje. Je to prča.

Tímto Vám přeji příjemné prožití Velikonoc a zdárný klidný lov. Máte-li nějaké otázky, pište komentáře, rád odpovím.

Autoři: Hauny a Koubek

Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.